Moj sanjski zobozdravnik

izbira-zobozdravnika-795

V poplavi resničnostnih oddaj bi iskanje Sanjskega zobozdravnika prav gotovo pritegnilo veliko pozornosti, vendar najbrž ne prav velike gledanosti. Saj večina ljudi zmrzne ob sami misli na zobozdravnika, le malo je tistih, ki  so veseli in redni obiskovalci zobozdravniških stolov. Zato ne bo odveč nekaj napotkov in nasvetov kako najti svojega Sanjskega zobozdravnika in se obenem še znebiti strahu, ki zvesto spremlja premnogo obiskov zobozdravstvenih ordinacij.

Kaj je pravzaprav dober zobozdravnik?  Najprej je potrebno omeniti, da univerzalnega Sanjskega zobozdravnika ni. Kar je enemu sanjsko je drugemu zgolj povprečno in obratno.Dober zobozdravnik je dobro usposobljen in izšolan zdravstveni delavec, je nekdo s katerim se počutite prijetno in mu zaupate, tako fizično kot emocionalno.

Na splošno velja, da je so ljudje najbolj zvesti svojemu zobozdravniku. Prej zamenjajo svojega osebnega zdravnika, frizerja, računovodjo kot pa zobozdravnika. Ker je odnos pacient – zobozdravnik precej intimen, je prav, da je vaš Sanjski zobozdravnik nekdo s katerim se počutite udobno in prijetno.

Naslednja stvar, ki jo morate preveriti, je na kateri stomatološki fakulteti (katere univerze) je vaš Sanjski zobozdravnik diplomiral. In seveda ali ima veljavno licenco Zdravniške zbornice Slovenije za opravljanje svojega poklica. To z lahkoto preverite z le nekaj kliki na spletni strani Zdravniške zbornice Slovenije.  V  delu, ki je dostopen javnosti najdete področje licenc ter vtipkate ime in priimek zobozdravnika (tudi zdravnika) in že dobite želene podatke.

Naj nadaljujemo z izobrazbo. Seveda je zelo pomembno kontinuirano nadaljnje in dodatno izobraževanje vsako leto. Zato poglejte po stenah čakalnice in ordinacije ali kje visijo diplome in certifikati teh dodatnih izobraževanj. Če jih ni, seveda vprašajte ali se zobozdravnik letno še dodatno izobražuje in kje. Saj se stomatologija stalno razvija in spreminja, tako, da je stalno izobraževanje praktično nujno, da gre zobozdravnik lahko v korak s časom modernega zobozdravstva. Pozanimajte se tudi ali je vaš Sanjski zobozdravnik član kakšnega združenja ali mednarodne akademije ali organizacije. Pri izbiri svojega Sanjskega zobozdravnika pa se je še vedno najbolje zanesti na ustno priporočilo.

Naj naštejeva nekaj kriterijev, ki jih je dobro preveriti preden se dokončno odločite za svojega Sanjskega zobozdravnika in svoj novi sanjski nasmeh:

  1. izgled ordinacije: če so tla zanemarjena in pohištvo izgleda kot iz 50 let ste lahko skoraj prepričani, da zobozdravnik ne izvaja naprednih in modernih zobozdravstvenih posegov
  2. čistoča ordinacije: čistost prostorov in ordinacije, sterilizirani inštrumenti, osebje mora uporabljati zaščitne rokavice, maske in očala, da zaščiti tako sebe kot vas
  3. osebje mora biti prijazno in strokovno z urejenim nasmehom, saj je velika verjetnost, da prav ta zobozdravnik skrbi za njihove zobe
  4. in ne nazadnje: kakšne zobe in nasmeh ima vaš Sanjski zobozdravnik?  Njegov nasmeh je kot njegova vizitka: kar govoriš moraš tudi delati
  5. vprašajte koliko estetsko-kozmetičnih posegov naredi, saj boste tako najlažje ocenili njegove izkušnje.
  6. naj vam pokaže »prej in potem« fotografije, tu velja biti še posebno pozoren ali so pacienti na slikah njegovo delo ali ne
  7. Vaš sanjski zobozdravnik vam mora prisluhniti v vaših željah, kakšen nasmeh želite, saj ga boste nosili vi in ne on
  8. če boste potrebovali specialista ( kirurga, endodonta, paradontologa,….) je najbolje, da vam ga priporoči kar sam, saj je za uspešen rezultat bistvena dobra komunikacija med njimi
  9. estetsko/kozmetično zobozdravstvo ni uradno priznana specializacija, in naj vam bo to v opozorilo pred vsemi samo oklicanimi specialisti estetske/ kozmetične stomatologije

NA KRATKO O DENTOFOBIJI (strahu pred zobozdravnikom)
Dentofobija je iracionalni strah pred zobozdravnikom, ki napade povsem racionalne ljudi.
Neprijeten občutek, da je nekdo z rokami in svedrom v vaših ustih in čisto blizu obraza, je normalen. Do višje ali manjše stopnje ga občutimo vsi, a pri dentofobiji gre za mnogo več kot le za neprijeten občutek. Je mnogo pogostejša kot si zobozdravniki radi zamišljamo. Ljudje se bojijo nas, se bojijo stola, bolečine, pri nekaterih je dovolj že vonj po zobozdravniški ordinaciji, druge spet v strah spravlja zvok svedra.

Zakaj se ljudje bojijo zobozdravnikov?

Večina zobozdravnikov, ki jih poznava, so prijazni in ljubeči ljudje. Strokovnjaki se strinjajo, da je več možnih vzrokov za ta iracionalni strah pred zobozdravniki:

  1. travmatična izkušnja pri zobozdravniku iz otroštva
  2. občutek sramu pred slabim stanjem zob
  3. strah pred bolečino
  4. strah pred neznanim
  5. strah pred iglami
  6. »zobne grozljivke«, ki so jih slišali
  7. strah pred izgubo kontrole

KAKO PREMAGATI DENTOFOBIJO
Najdite zobozdravnika, ki mu zaupate. To je najpomembnejše, saj se boste le tako počutili varno in prijetno. Z njim se boste lahko pogovorili o vseh svojih strahovih, skrbeh in tudi željah.
Jasno izrazite svoje strahove.  Zobozdravnik in ostalo osebje vam bodo lažje pomagali, če jim boste jasno povedali, česa vas je strah. Pa naj bodo vzroki še tako iracionalni. Lahko se tudi dogovorite za znak, če bi med posegom potrebovali odmor.
Sprašujte. Vaš zobozdravnik vam mora jasno razložiti kakšen poseg bo opravil in vas pomiriti. Naj vam ne bo nerodno vprašati : vse in karkoli. Čimveč informacij boste imeli, močnejše in bolj brez strahu se boste počutili.
Ustvarite si »srečno mesto«. V mislih si ustvarite srečno, varno mesto kamor lahko odplavate med posegom. To je lahko ležanje v viseči mreži pod borovcem ob morju ali pa žuborenje potoka na vašem zadnjem taborjenju. Presenečeni boste kako pomirjujoče lahko delujejo srečne misli.
Uporabljajte tehnike sproščanja. Pri jogi se lahko naučite sproščujočih tehnik dihanja, ki zelo pomagajo pri napadih tesnobe. Ko ste pri zobozdravniku dihajte počasi in globoko. Presenečeni boste kako boste znižali raven stresa in tesnobe, če boste kontrolirali dihanje. Pomaga tudi sproščujoča masaža, mogoče tik pred obiskom zobozdravnika.
Spremstvo. Včasih pomaga, če niste sami. Prosite prijatelja ali družinskega člana naj vas spremlja. Lahko gre z vami tudi v ordinacijo in vas drži za roko, včasih pa je pomirjujoča že samo njegova prisotnost  prisotnost.
Zamotite se. Med posegom poslušajte glasbo ali pa se zamotite z gledanjem televizije. To je možno že v kar nekaj ordinacijah.

Dentofobija je strah, ki se ga naučimo, kar pomeni, da se ga lahko tudi odnaučimo. Velja pa si zapomniti: če zaradi strahu ne hodimo k zobozdravniku in nas na njegov stol pripelje le močna bolečina in so takrat, ko končno začnemo z zdravljenjem, postopki veliko bolj obsežni, invazivni in boleči, na ta način le še ojačamo dojemanje, da je izkušnja pri zobozdravniku nekaj neprijetnega in bolečega.
In nenazadnje, če vse ostalo odpove, so tu še blaga pomirjevala, ki vam  bodo pomagala pri bolj sproščenem obisku zobozdravniškega stola.

Naj vam bo zgornji članek v pomoč in razmislek kako izbrati svojega zobozdravnika, da vam za vodilo ne bodo le njegove cene, ampak predvsem on sam.
Da bo vaš Sanjski zobozdravnik nekdo  h kateremu boste radi in dolgo hodili. Predvsem pa da boste na njegov stol sedali sproščeni, odhajali zadovoljni in se predvsem z veseljem vračali.

Taja Dular Potočar, dr.dent.med.