Če imate kakšno vprašanje nam ga lahko posredujete na info@dulardent.si in odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
PRED ENIM TEDNOM SEM DOBIL PROTEZO IN ŠE VEDNO TEŽKO JEM IN HECNO GOVORIM. KOLIKO ČASA BO TRAJALO, DA SE NAVADIM?
Običajno pacienti potrebujejo 1 mesec pa vse do 6 mesecev, da se do popolnosti privadijo novim razmeram v ustih. V tem času, sploh prvi mesec, je potrebno veliko potrpežljivosti in vztrajnosti, saj gre dejansko za učenje na novo kako jesti in govoriti s protezo, kar je lahko velik izziv, še posebno pri starejših in ljudeh, ki v so že v osnovi težko sprejeli, da imajo sedaj v ustih snemljivo protezo.
Več o protezah lahko preberete v članku. Živeti s protezo.
BOLI ME ZOB. KDAJ LAHKO PRIDEM V VAŠO AMBULANTO?
Paciente z bolečinami naročamo po telefonu kadar delamo dopoldan med 9:00 in 11:00 in kadar delamo popoldan med 15:00 in 17:00.
PRED KRATKIM SEM DOBILA NOVO TOTALNO PROTEZO. KAKO NAJ JO ČISTIM, DA SE BO DOLGO SVETILA?
- Protezo odstranite iz ust in jo sperite pod tekočo vodo po vsaki jedi. Tako odstranite ostanke hrane in madeže, ki ostanejo po jedi.
- Priporočamo, da v umivalnik položite brisačo, da se vam ob morebitnem padcu (zdrsu iz rok) v umivalnik proteza ne razbije oz. poškoduje. Pri čiščenj jo trdno držite.
- Protezo čistite s ščetko in navadnim milom pod tekočo vodo. Pri čiščenju bodite previdni, da ne poškodujete proteze in njenih morebitnih kovinskih delov.
- Po tem, ko ste odstranili protezo iz ust, si umijete še preostale zobe (delna proteza). S posebno ščetko za mehka tkiva ali zelo mehko navadno ščetko si očistite tudi: dlesni , jezik in nebo.
- Vsaj 2krat dnevno protezo in ustno votlino (dlesni, jezik , nebo in zobe) temeljito očistite s ščetko . Še posebej temeljito je potrebno iz vseh vdolbin odstraniti lepilo. V specializiranih trgovinah lahko kupite posebne ščetke za proteze, lahko pa uporabite ščetke za čiščenje nohtov.
- Ne uporabljate zobne paste ter belilnih in abrazivnih sredstev za čiščenje proteze, ker ta uniči material iz katerega je narejena proteza in zato zobje v protezi izgubijo lesk.
- Kadar proteza ni v ustih ( ponoči) jo je potrebno temeljito očiščeno hraniti v lončku z vodo. Lahko uporabite tudi tablete za dodatno nego proteze- sledite navodilom proizvajalca. Preden vstavite protezo, ki je bila namočena v raztopini za dodatno nego, jo temeljito.
KJE LAHKO DOBIM BROŠURE ZZZS, KI SO POVEZANE Z ZOBOZDRAVSTVOM?
Vse omenjene brošure so dosegljive za prenos iz naše spletne strani. Kliknite na naslov brošure za prenos.
- Čakalne dobe ZZZS.
- Kaj morate kot zavarovana oseba vedeti o specialistični ambulantni dejavnosti?
- Kaj morate kot zavarovana oseba vedeti o zobozdravstvenem varstvu?
- Pojmovnik pogostih izrazov v zobozdravstvu.
- Pravica do storitev zobozdravstvene dejavnosti.
V KRATKEM BOM DOBILA TOTALNI PROTEZI. ZELO ME SKRBI KAKO BOM Z NJIMI JEDLA. IMATEK KAKŠEN NASVET?
- Na začetku predlagamo mehko hrano.
- Ne grizite s sprednjimi zobmi zgornje proteze na sprednje zobe spodnje proteze, ravno tako ne grizite samo na eno stran zadaj, saj bo v tem primeru proteza na drugi strani ( oz. zadaj, če grizete na sprednje zobe) odstopala in se snemala.
- Vso hrano narežite na male koščke in jejte počasi, žvečite na obeh straneh enakomerno.
- Pijte veliko tekočine, izogibajte se lepljivi in trdi hrani, predvsem na začetku.
- Vedno zavestno grizite na zadnje zobe na obeh straneh čim bolj istočasno in enakomerno.
- Spodnjo protezo ne snemajte iz ust z jezikom, temveč z roko.
- Če imate delno protezo, ko primete za kovinski del, ki objema preostale zobe in jo povlečete iz ust.
- Lahko si pomagate z lepili za proteze, saj pomagajo fiksirati protezo na podporno površino in tako povečajo samozavest pri govoru in jedi.
- Če se vam pojavijo otiščanci, lahko usta spirate s toplo slano vodo (do obiska pri zobozdravniku, ki bo težavo odpravil).
- Tudi govorjenje zahteva vajo: čim več govorite in berite na glas.
- Več o protezah lahko preberete v članku. Živeti s protezo.
VČERAJ MI JE NA TLA PADLA PROTEZA IN SE JE POLOMILA. KAJ NAJ NAREDIM?
Če se vam je kljub skrbnemu ravnanju proteza zlomila, je potreben obisk zobozdravnika. Ocenil bo za kakšno poškodbo gre oz. ali bo za popravilo potreben ponoven odtis ali ne. Nato se proteza pošlje v zobni laboratorij, kjer izvedejo popravilo proteze ali reparaturo. To traja od nekaj ur do dneva ali dveh. Zelo pomembno je, da proteze ne popravljate sami, saj morajo biti zaradi nadaljnje obdelave, vse površine proteze nedotaknjene.
Več o protezah lahko preberete v članku. Živeti s protezo.